Εξι βαθμοί και συνεχίζει η Εθνική

Εξι βαθμοί και συνεχίζει η ΕθνικήΝίκησε 2-0 τη Λιθουανία και σε ένα μήνα θα αντιμετωπίσει τη Βοσνία στο ντέρμπι κορυφής του ομίλουΤου Χρηστου KοντουΕάν το απόλυτο των βαθμών ήταν το ζητούμενο για το ξεκίνημα της εθνικής Ελλάδος στην προκριματική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου, τότε ο στόχος επετεύχθη! Η ελληνική ομάδα κέρδισε τη Λιθουανία με 2-0 και παρέμεινε στην κορυφή του 7ου ομίλου, μαζί με τη Βοσνία - Ερζεγοβίνη, την οποία θα υποδεχθεί την επόμενη αγωνιστική (12/10) σε ένα σπουδαίο ντέρμπι.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ακολούθησε την πεπατημένη των τελευταίων αγώνων (και του EURO), «επιλέγοντας» να αποδίδει καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο για ένα μόνο ημίχρονο. Η είσοδος του Μήτρογλου και οι αγωνιστικές επιλογές του Νίνη έβαλαν περισσότερο πλουραλισμό στο παιχνίδι της Εθνικής, που έφθασε εύκολα στη νίκη.Ανασταλτικός παράγοντας του πρώτου (κακού) ημιχρόνου ήταν το άγχος. Η ελληνική ομάδα παρότι είχε συντριπτική υπεροχή στην κατοχή μπάλας (68-32%), δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι που είχε σχεδιάσει. Εχασε πολλές και καλές ευκαιρίες, αλλά είχε και πολλά νεκρά σημεία.Στο β΄ μέρος, η πίεση άρχισε από ψηλά, οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, αλλά πλέον ήρθε και η... παραγωγή. Ο Νίνης (55΄) με ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ (είχαν προηγηθεί δύο κεφαλιές του Μήτρογλου, την απέκρουσε ο Καρτσεμάρσκας και την άλλη το... δοκάρι). Στο δεύτερο γκολ ο επιθετικός του Ολυμπιακού βρήκε στόχο με όμορφο πλασέ (72΄), ύστερα από ασίστ του... Ιταλού!«Μελανό» σημείο ο τραυματισμός του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος δέχθηκε ένα χτύπημα στο γόνατο στο 68ο λεπτό και πέρασε εκτός με φορείο. Την πρώτη του συμμετοχή πριν κλείσει καν τα 18 πραγματοποίησε ο Χάρης Μαυρίας.ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Μανιάτης (46΄ Μήτρογλου), Κατσουράνης, Φορτούνης (68΄ Χολέμπας), Νίνης, Γκέκας (73΄ Μαυρίας).ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Ε. Τσεσνάουσκις, Σέρνας (56΄ Ριμκεβίτσιους), Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα (74΄ Νοβικόβας), Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι (46΄ Ν. Τσεσνάουσκις).-Η Βοσνία, μετά την... οχτάρα στο Λιχτενστάιν, ήρθε χθες και η... τεσσάρα (4-1) στη Λεττονία, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σάφετ Σούσιτς να έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της σε προκριματικά και δείχνει ξεκάθαρα τις προθέσεις της για τη συνέχεια.Οι Βόσνιοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό από τέρμα του Γκορκς και αδράνεια της άμυνας. Ωστόσο, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Στο 12΄ με πέναλτι του Μισίμοβιτς ισοφάρισε 1-1, στο 44΄ έκανε την ασίστ και ο Πιάνιτς πέτυχε το πέμπτο του γκολ με την Εθνική.Μια από τα ίδια στην επανάληψη, ο Μισίμοβιτς στο 54΄ σημείωσε το 3-1. Ο Ντζέκο που κυνηγούσε το τέρμα, στο 76΄ είχε δοκάρι, αλλά στις καθυστερήσεις το κατάφερε διαμορφώνοντας το 4-1.-Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Σλοβακία αναζητούσε το ξέσπασμα κόντρα στο αδύναμο Λιχτενστάιν, ωστόσο η επιθετική δυστοκία δεν της το επέτρεψε... Ο Σάπαρα κατάφερε στο 36΄ να ανοίξει το σκορ και στο 78΄ ο Γιακούμπκο διαμόρφωσε το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αρκετά νέα πρόσωπα.-Το πρώτο τρίποντο στην προσπάθειά της να βρεθεί στο παγκόσμιο κύπελλο της Βραζιλίας πήρε η Κύπρος, η οποία νίκησε την Ισλανδία (είχε κάνει την έκπληξη με τη Νορβηγία) με 1-0.Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια ήταν σοβαρό και είχε την πρωτοβουλία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η πίεσή της καρποφόρησε στο 57΄, όταν ο Χριστοφή μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Μακρίδη και εκείνος με δυνατό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Οι Ισλανδοί αντέδρασαν, με τον Φινμπόγκασον να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Μάλιστα στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης αγωνίζονταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γιόνσον.