Επεισοδιακή ανατροπή για τον τίτλο στο πόλο από τον Ολυμπιακό

Ν. Α. Κωνσταντοπουλος Μόνο παίκτες με το πνεύμα του πρωταθλητή, όπως οι πολίστες του Ολυμπιακού, θα μπορούσαν ν αντιστρέψουν μία εις βάρος τους κατάσταση, όπως η διαμορφωθείσα με υπαιτιότητά τους χθες, στη Βουλιαγμένη, στον τρίτο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1. Η απαράδεκτη ενέργεια του τερματοφύλακα Δεληγιάννη να χτυπήσει τον Γούνα, που του στοίχισε την αποβολή του και την απουσία του και από το επόμενο παιχνίδι, και η ανόητη τρίτη ποινή του Δελακά και του Σχίζα σαν να δυνάμωσαν τους συμπαίκτες τους, που νίκησαν τον ΝΟΒ 10-9 στην παράταση (2-2, 1-1, 2-3, 2-1, παράταση 3-2) αν κι έχαναν 5-7, και πήραν προβάδισμα με 2-1 νίκες. Ετσι, αύριο, στον Πειραιά, θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την τρίτη και καθοριστική νίκη. Ο Δεληγιάννης, πάντως, πρόλαβε ν αποκρούσει πέναλτι του Γούνα, που στο τέλος της α΄ περιόδου, στο επεισόδιο με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αποβλήθηκε με αντικατάσταση. Ο ΝΟΒ ελάχιστα εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Δεληγιάννη, αφού στα 4 λεπτά που αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω σημείωσε μόνο ένα γκολ.NOB (4/16 στον παραπάνω, 0/1 πέναλτι): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Ελμισιάν, Χρ. Αφρουδάκης, Γούνας 2, Βουλγαράκης 2, Βλαχόπουλος 2 (Κουλιεράκης, Καρούντζος 1, Κατσαούνης, Τίγκας 2).OΛYMΠIAKOΣ (7/13 - 2/2): Δεληγιάννης (Φλώρος), Δελακάς, Μάζης, Ι. Φουντούλης 5, Μπλάνης, Κόλιανιν 1, Μουρίκης 3 (Χατζηκυριακάκης 1, Κολόμβος, Κατρουζανάκης, Σχίζας).Η Ελλάς, στην Κίνα, στον δεύτερο αγώνα της στους τελικούς της Παγκόσμιας Λίγκας γυναικών, έχασε με 4-8 από τις ΗΠΑ. Σήμερα αντιμετωπίζει την Κίνα, που επεβλήθη της Γερμανίας με 15-4.