Φουλ για 5η θέση Λαμία

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Εθνικός παρά το γεγονός ότι έπαιζε χωρίς τους τρεις ξένους του (με τον Ανέστη Δαλακούρα να παίζει όπως και στην Εθνική Εφήβων διαγώνιος, συμμετέχοντας όμως στην υποδοχή, τον αδερφό του Κώστα, να είναι ο δεύτερος ακραίος μαζί με τον Κουμεντάκη και τον Εθνικό να αγωνίζεται χωρίς λίμπερο), αιφνιδίασε τον τους γηπεδούχους και πήρε με άνεση το πρώτο σετ. Η απώλεια αυτή όμως αφύπνισε τη Λαμία (μαζί με τις αλλαγές που έκανε ο Ανδρεόπουλος) με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν εύκολα το σκορ και να προηγούνται με 2-1 σετ, έχοντας στο βασικό τους σχήμα για πρώτη φορά μετά από τις 9 Μαρτίου τον Πέταρ Τσούροβιτς. Οι Θρακιώτες πάντως τα έπαιξαν όλα για όλα στο δ' σετ, όπου έμειναν κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας 23-23 (μπλοκ του Καβαρατζή στον Χατζηηλιάδη), ωστόσο η Λαμία έφτασε στο ματς μπολ με επίθεση του Χατζηηλιάδη για να βάλει τη σφραγίδα του στο φινάλε ο άνθρωπος των ειδικών αποστολών του Γυμναστικού.