2Χ2 η Εθνική στο Κάουνας

Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία και βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8 (24-16), πριν τελικά ο Πρίντεζης μειώσει για το 24-18 του δεκαλέπτου. Με αιχμή του δόρατος, τον Νικ Καλάθη στη συνέχεια, η ομάδα του Ηλία Ζούρου άρχισε να μειώνει στο σκορ. Η Εθνική διόρθωσε την κυκλοφορία της μπάλας, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με τον άσο του Παναθηναϊκού κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά (28-30 στο 14'). Οι λιθουανοί προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως η ελληνική ομάδα είχε βρει ρυθμό κι έτρεξε ένα επιμέρους 17-3. Το σκορ μετατράπηκε σε 47-34, με καλάθι του Καϊμακόγλου στα 2.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, με την Ελλάδα να είναι εξαιρετική για ένα τετράλεπτο. Με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί στο πέμπτο τρίποντο της Εθνικής (5/7), η γαλανόλευκη εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (50-36). Τελικά, ο Βουγιούκας, με ωραίο καλάθι, έγραψε το 54-41 του ημιχρόνου, με το οποίο η ελληνική ομάδα έφυγε για τα αποδυτήρια, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Η Λιθουανία μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη, αλλά οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έβγαλαν ενέργεια και βρέθηκαν να προηγούνται με 17 πόντους (62-45), μετά από καλάθι του Καλάθη στον αιφνιδιασμό. Οπως ήταν φυσικό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τα μακρινά σουτ να πλησιάσουν στο σκορ και τα κατάφεραν, μειώνοντας σε 50-62, όμως οι συνεργασίες του Καλάθη με τον Μαυροειδή έδωσαν την ευκαιρία στον σέντερ της Μπιλμπάο να κάνει το 68-54 στο 27'. Μετά από ένα νευρικό δίλεπτο χωρίς σκορ, ο Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-54 στα 2,4'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Ντελινικάιτις με ένα σουτ πίσω από τη σέντρα μείωσε σε 57-71. Ο Ηλίας Ζούρος έκανε αρκετές αλλαγές στο δ' δεκάλεπτο, με τον Μπράμο να παίρνει θέση στην περιφέρεια, τον Πρίντεζη να παίζει στο "4" και τον Μάντζαρη στο "1". Εχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, οι γηπεδούχοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά ανεβάζοντας την απόδοσή τους. Στο 35', ο Ντελινινκάιτις με ένα τρίποντο, μείωσε στους 10 (66-76). Η Λιθουανία πλησίασε κι άλλο, στους εννέα πόντους (69-78), αλλά ο εξαιρετικός Καϊμακόγλου έδωσε και πάλι τη λύση στην επίθεση, με την Ελλάδα να επικρατεί με το τελικό 82-70. Τα δεκάλεπτα: 24-18, 17-36, 16-17, 13-11.